TENEZ: Výroba investičných celkov pre potravinársky, farmaceutický a chemický priemysel
19. apríla 2011
Akciová spoločnosť TENEZ nadväzuje na bohatú tradíciu Choteborských strojární, ktorých korene siahajú až do obdobia 30. rokov, kedy Viliam Eckhardt založil v Chotebori továreň presných prístrojov a plynových masiek.
V povojnových rokoch potom na jej základe vznikol národný podnik, ktorý sa začal zaoberať výrobou strojov a zariadení pre potravinársky priemysel. Spoločnosť TENEZ, ktorá sa v rámci privatizácie transformovala zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť, pokračuje v tejto činnosti dodnes. Z pôvodného sortimentu prevzal TENEZ produkciu strojov pre mliekarenstvo, ako sú nerezové nádrže, doskové výmenníky tepla, a neskôr aj výroba smaltovaných nádrží.
Spoločnosť zamestnáva 300 pracovníkov a dosahuje obrat 400 mil Kč. Prevažnú časť produkcie (až 70 %) smeruje do zahraničia, predovšetkým na nemecký, holandský, slovenský a maďarský trh. Obchodné zastúpenie má aj v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine, v Izraeli a na Kube. Nie je preto divu, že kvalita výrobkov musí zodpovedať európskym a svetovým normám.
Súčasťou celopodnikovej stratégie je teda neustále zlepšovanie kvality, ktoré sa okrem iného premieta aj do oblasti poradenstva, riadenia servisu a predaja náhradných dielov. TENEZ má potrebné osvedčenia na výrobu a export tlakových nádob potrebné na vývoz produkcie na európsky, americký aj čínsky trh. Je tiež držiteľom certifikátu ISO 9001.
INŽINIERSKE PRÁCE NA ZÁKAZKU AKO HLAVNÝ VÝROBNÝ PROGRAM
V súčasnosti TENEZ vyrába úschovné alebo procesné nerezové a smaltované nádrže, tesnené aj zvárané doskové výmenníky tepla, a to pre potravinársky, farmaceutický a chemický priemysel. Všetky výrobky sú vždy súčasťou investičných celkov. Spoločnosť realizuje buď celý projekt (čo činí cca 10–30% obratu), alebo zaisťuje subdodávky komponentov pre projekty iných producentov.
TENEZ je teda schopný zaistiť kompletnú dodávku investičného celku, a to od menších inžinierskych prác na zákazku typu prestavby existujúcej potravinárskej prevádzky, až po komplexné riešenie zahŕňajúce vybudovanie napr. celej mliekarne, prevádzky na výrobu biopalív, balenie minerálnych vôd a pod.
Typickým zákazníkom je zahraničná firma, pre ktorú TENEZ vyrába ako subdodávateľ nádrže, výmenníky alebo miešacie zariadenia. Dodávateľov spoločnosti je väčší počet rovnako ako materiálových položiek. K tým s najväčším objemom spotreby patria nerezové materiály. Z hľadiska rozsahu produkcie sú veľmi dôležité aj kooperácie, najmä s organizáciami sídliacimi v rovnakom areáli, ktoré umožňujú zaisťovať špecifické činnosti alebo vykrývať výrobné kapacity tak, aby boli optimálne vyťažené.
OD SYSTÉMU BEZ PODPORY K ŠTANDARDNÉMU ERP RIEŠENIU
TENEZ v minulosti používal informačný systém, ktorého dodávateľ sa dostal po početných organizačných zmenách do problémov a prestal zaisťovať jeho podporu. Tú si nakoniec spoločnosť musela zabezpečiť sama. Mala k dispozícii zdrojové kódy, čo jej umožnilo ísť touto neobvyklou cestou dlhšie ako osem rokov. Postupne však systém technicky zastarával a bolo čoraz ťažšie zapracovávať do neho legislatívne úpravy aj ďalšie dôležité inovácie.
V roku 2005 TENEZ zaobstaral prvé štandardné súčasti podnikového informačného systému, a to pre riadenie dochádzky, mzdovej a personálnej agendy. Následne začala spoločnosť zvažovať výmenu všetkých ďalších softvérových komponentov, pričom bolo rozhodnuté o realizácii neverejného výberového konania. Pred jeho začatím vytipovali IT pracovníci niekoľko ERP systémov, aby overili ich možnosti a cenové aspekty. Potom sa vedenie spoločnosti rozhodlo uskutočniť výberové konanie a do neho osloviť dodávateľa ako svetových riešení, tak systémov strednej kategórie, a to aj tuzemskej proveniencie. V prvom kole boli jednotlivé ponuky rozdelené do dvoch skupín, ktoré sa od seba líšili cenou, a to v rozmedzí cca 50 %. Zásadnou otázkou bolo, či niektoré z ERP riešení vyššej cenovej kategórie dokáže spoločnosti zaistiť aj adekvátne prínosy.
Vzhľadom na to, že sa vedenie spoločnosti nepresvedčilo o účelnosti investície do drahšieho systému, bolo výberové konanie ďalej zamerané už len na ERP riešenie strednej kategórie. Hlavným kritériom voľby bola teda cena, ďalej aktivita dodávateľa a ochota jeho konzultantov pri jednaní o ponuke.
HLAVNÉ ASPEKTY VÍŤAZNEJ PONUKY
Do druhého kola výberového konania postúpili celkom tri ponuky. Nasledovali prezentácie ich predkladateľov pred skupinou kľúčových užívateľov. Nakoniec boli uskutočnené referenčné návštevy. Pracovníci TENEZu ich absolvovali vždy u dvoch zákazníkov každého z uchádzačov. Na základe súhrnného vyhodnotenia všetkých dôležitých aspektov a kritérií bola vyhodnotená ako najlepšia ponuka spoločnosti KARAT Software.
Petr Sedlák, riaditeľ IT spoločnosti TENEZ, k výsledkom výberového konania uvádza: „KARAT Software vyhrál z několika důvodů. Především nabídl otevřený systém, který nám umožňuje upravovat si uživatelské rozhraní (nastavení obrazovek, parametrů pro výpočty apod.) bez zásahu konzultantů. Další důležitou vlastností je široké spektrum funkcionality, které zahrnuje i oblasti, jako jsou CRM, workflow, řízení dokumentů apod. Ostatní konkurenti byli příliš specializovaní na strojírenskou výrobu. Pokrytí podpůrných procesů a nasazení infrastrukturních aplikací nedokázali nabídnout v potřebném rozsahu. V neposlední řadě nás KARAT Software na rozdíl od ostatních dvou dodavatelů přesvědčil, že je silnou a stabilní společností, která není závislá na jednom či dvou lidech. To je z hlediska zabezpečení budoucího rozvoje systému a dlouhodobého partnerství pro nás rozhodujícím kritériem.“
IMPLEMENTAČNÝ PROJEKT A VÝSLEDNÉ RIEŠENIE
Na implementačnom projekte spolupracoval výrobca systému, KARAT Software, so svojou partnerskou firmou, KARAT Solution. Jeho realizácia začala na jeseň 2009 uzavretím zmlúv a predimplementačnou analýzou. Ukončená bola v apríli 2010, kedy bol systém po šiestich mesiacoch práce odovzdaný na používanie do ostrej prevádzky.
Výsledkom projektu bolo nasadenie ERP riešení KARAT Enterprise, a to na báze architektúry klient/server pre 80 súčasne pracujúcich užívateľov. KARAT Enterprise pokrýva procesy riadenia výroby, riadenia nákupu a predaja, výrobnú logistiku a ekonomiku vrátane podpory manažérskeho rozhodovania a infraštruktúrnych aplikácií.
Výnimku tvorí agenda pre riadenie personalistiky a miezd, ktorú zaisťuje externý dodávateľ, a oblasť pokročilého plánovania a rozvrhovania výroby, ktorá bude predmetom ďalšej etapy projektu. Jej súčasťou bude aj prepojenie kancelárskych aplikácií a konštrukčného softvéru.
ČO MOŽNO UROBIŤ INAK A LEPŠIE PRI BUDÚCEJ IMPLEMENTÁCII INFORMAČNÉHO SYSTÉMU?
„Má zkušenost ze zavádění informačního systému KARAT ukazuje, že pro příště je nezbytně nutné zajistit větší zainteresovanost managementu na projektu. Jenom tak je možné promítnout do cílů implementace požadavky plynoucí ze strategie společnosti, a naopak eliminovat lokální zájmy některých uživatelů, které nejsou vždy zcela v souladu se záměry firmy,“ hovorí Peter Sedlák.
„Pokud bychom řešili podobný projekt v budoucnosti, pak bychom určitě kladli větší důraz na přípravnou analytickou část. Během analýzy je zcela nezbytné v přesných pojmech, jimž rozumí uživatelé i konzultanti dodavatele, vymezit požadavky a návrh celkového řešení. Konzultanti by měli být schopni ještě více poradit a nabídnout na základě svých rozsáhlých zkušeností z jiných projektů nové přístupy uživatelům, kteří tuto zkušenost nemají a jsou „zaslepeni“ svou každodenní rutinní prací,“ uvádza Jaroslav Drastich, riaditeľ spoločnosti TENEZ.
„Závěry analýzy a jejich zapracování do projektu musí být pod přísnou kontrolou vedení firmy. Nelze jejich plnění ponechat samovolně na implementačním týmu, jehož členy jsou převážně pracovníci z nižších úrovní řízení společnosti. V tomto smyslu musí sehrát aktivní roli členové vrcholového managementu, kteří by měli již při analýze uplatňovat především globální pohled na firmu jako celek,“ dodáva Jaroslav Drastich.
HLAVNÉ PRÍNOSY NOVÉHO ERP SYSTÉMU
Informačný systém KARAT teraz plní v TENEZe svoje hlavné funkcie. Poskytuje potrebné informácie na všetkých výstupoch, integruje hodnototvorné, podporné aj rozhodovacie procesy, čím vytvára dobrý predpoklad pre kvalitatívny skok v podobe nasadenia podpory pokročilého plánovania a rozvrhovania výroby. Významné posilnenie je zrejmé predovšetkým pri rozhodovacích procesoch. Tie sa zrýchlili aj kvalitatívne zlepšili.
Samotná presnosť a spoľahlivosť informácií je daná mierou konsolidácie dátovej základne a štandardizácie pracovných postupov. Oba procesy nie sú ešte úplne ukončené. Intenzívne pokračujú práce na odstraňovaní problémov s údajmi. Tiež prirodzený odpor užívateľov k štandardizácii je systematicky odbúravaný, čo predznamenáva tie najlepšie očakávania do budúcnosti.
Nasadit nový moderní informační systém byl z naší strany určitě dobrý krok. Otevírá nám zatím netušené možnosti, které ale dokážeme odhalit a využít až po dlouhodobém sbírání zkušeností a užívání systému.
Jaroslav Drastichriaditeľ spoločnosti
Systém taktiež poskytuje užívateľom nové funkčnosti, ktoré predtým nemali k dispozícii. Na vyhodnotenie ich prínosov je ešte skoro, pretože tie sú spojené so zavedením nových pracovných postupov a návykov, ktorých zabehnutie vo firme nejakú dobu potrvá. Týka sa to predovšetkým riadenia vzťahov so zákazníkmi, event manažmentu a riadenia pracovných tokov.
SÚHRNNÉ HODNOTENIE A PLÁN ĎALŠIEHO ROZVOJA
„Nasadit nový moderní informační systém byl z naší strany určitě dobrý krok. Otevírá nám zatím netušené možnosti, které ale dokážeme odhalit a využít až po dlouhodobém sbírání zkušeností a užívání systému,“ hodnotí svoje doterajšie skúsenosti s projektom Jaroslav Drastich.
„Nyní plánujeme druhou fázi projektu, jejímž cílem bude nasadit pokročilé plánování a rozvrhování výroby s kapacitním plánováním v prostředí Ganttových diagramů. Najali jsme specialistu, který připravuje implementaci a využití APS mj. v oblasti tzv. concurrent engineering, neboli plánování souběžných prací na zakázce,“ uzatvára Peter Sedlák.
Neváhajte a kontaktujte nás. Radi zodpovieme všetky vaše otázky, predložíme vám nezáväznú cenovú ponuku alebo vám poskytneme prístup do demoverzie našich produktov.
História spoločnosti Global Business v dnešnej podobe a s dnešným zameraním výroby sa datuje k roku 2006, kedy bola s cca 25 zamestnancami odkúpená divízia výroby rozvádzačov od zanikajúcej spoločnosti Elma-Therm.
Informačný systém KARAT vo VF NUCLEAR nielen riadi kľúčové procesy, ale zároveň integruje dáta z externých systémov, ako sú konštrukčné a návrhové softvéry.
História spoločnosti fortell s.r.o. je významne ovplyvnená regiónom, v ktorom sa nachádza, teda v meste Lanškroun a jeho najbližšom okolí. V tomto regióne vzniklo po revolúcii množstvo firiem zaoberajúcich sa elektrotechnikou a nástrojárstvom, pretože tu, za čias bývalého Československa, pôsobila spoločnosť TESLA.